Urime për fitoren e merituar z. Basha!  Propozimet e mia per bashkimin e të Djathtes!

Urime për fitoren e merituar z. Basha! Propozimet e mia per bashkimin e të Djathtes!

Njoftime
Nga Eduart Ndocaj Propozimet e mia për një Opozitë të fortë dhe në shërbim të qytetarëve! I uroj z. Basha fitoren e merituar e kjo fitore do i shërbej opozitarizmit të sotëm dhe alternativës së ardhshme për qeverisje. Koncepti i të djathtës shqiptare përfaqësohet më së mirë nga PD, por nuk është ajo simboli i vetëm. Përfaqësimin e të djathtës në Shqipëri e kemi në nivel individual tek persona të veçantë që ndjehen me formim të djathtë, që kanë kauza të djathtë, por që nuk kanë dashur ose nuk kanë pasur mundësi të japin edhe kontribute në të djathtë. Të djathtën e kemi te intelektualët që e mbështesin si tezë e mbrojnë me punimet e tyre ose me filozofit e tyre, por që nuk kanë pasur mundësi ose dëshirë të…
Read More
Sfidat e Lul Bashes!

Sfidat e Lul Bashes!

Njoftime
Nga Alban Daci 1. Ceshtja e ribashkimit. Mendoj se kjo eshte ceshtje relative. PD ka nevoje me shume se kurre per nje lidership te ri dhe per nje skuader te re. Nuk ka pse Basha te kerkoje me cdo kushte ribashkim me ata qe e kane e mbyllur ciklin e tyre me politiken dhe me PD. Figurat e konsumuar dhe te urryera nga demokratet nuk i duhen as Bashes e as projektit te se ardhmes te PD-se. Basha duhet te krijoje potencialet me te mira intelektuale rinore. Basha duhet te perserise ate qe beri Kennedy ne 1961. Duke krijuar nje potenciale rinor rreth vetes, sepse garanton nje klase politike solide e jetegjate te PD per vitet e ardhshme. 2. Opozita parlamentare. Ne kete drejtim ka shume pune per te bere.…
Read More
Turp që përdoret Olldashi për pushtet personal!

Turp që përdoret Olldashi për pushtet personal!

Njoftime
Sot,u bo votimin për kreun e ri të PD-së. Një proces normal dhe mjaft i rëndësishëm për një sistem politik si ai shqiptari ku zgjedhjet të cdo forme qofshin janë alergji për ata që jetojnë e duan të jetojnë nga politika për pushtet personal. Ndjek me vëmendje disa pseudodemokrat që sa herë ndjehen vetëm apo në inferiotitet përdorin emrin e të ndjerit Olldashi. Ka një dallim të madh mes Olldashi dhe Hajdarit apo edhe disa të tjerëve. Olldashi ka kontributet e tij tek PD, por edhe ka qenë gjithmonë personi që ka marr i pari shpërblimet e vlerësimet nga PD dhe Berisha. Nuk mund të krahasohet kontributi i Azem Hajdarit me të Olldashit apo asnjë tjetri në PD. Azem ishte personi që e krijojë lidershipin e tij mes njerëzve dhe…
Read More
Nje dhurat per ish Abacin e Oroshit.

Nje dhurat per ish Abacin e Oroshit.

Njoftime
Te dashur miq te nderuar, pergjat ketyre viteve te fundit e kam prekur realitetin shqiptar nga afer e kryesisht ne Qarkun e Lezhes. Varferia dhe veshtiresit jan te shumta kudo. Me miresin time jam perpjekur t’ju vij ne ndihme sadopak, duke kontribuar per problemet infrastrukturore si edhe ne ato familjare e humanitare . Nuk deshiroj te ndalem e ti pershkruaj rast pas rasti por sot dua te bashkendaj me ju nje rast mjaft te veqante. Gjate fushates elektorale 2017 pata fatin te leviz shume edhe ne Mirdite. Takova shume njerez dhe ndigjova hallet e tyre te panumerta. Te gjithe kerkonin zgjidhjen e problemeve te tyre. Nga te gjitha keto takime me ka len pershtypje nje takim me banoret qytetit Rreshenit ku miku im Xhovalin Kacorri me tregoj se Kisha e…
Read More
INTERVISTË/NDOCAJ: ZGJEDHJET E 25 QERSHORIT ISHTE TË ORGANIZUARA DHE TË KONTROLLUARA NGA PUSHTETI.

INTERVISTË/NDOCAJ: ZGJEDHJET E 25 QERSHORIT ISHTE TË ORGANIZUARA DHE TË KONTROLLUARA NGA PUSHTETI.

Njoftime
Kreu i PBDKSH z, Eduart Ndocaj në intervistën dhënë për llogari të portalit Focus News, thekson se këto zgjedhje ishin formale, pasi ishin organizuar dhe kontrolluar nga pushteti Rama. Gjithashtu Ndocaj thotë se blerja e votes ishte masive, por pati edhe moment kur ajo shkoj në vlerën e 3 mijë eurove, duke u blerë 24 orë para zgjedhjeve. Më pas kreu i PBDKSH ngreh akuza të forte duke u shprehur se kësaj strukture i janë vjedhur votat nga PS dhe LS. Ndocaj zgjedhjet tashmë kanë mbaruar dhe kemi një fitues të vetëm. Çfarë mund të thuash tashmë thuajse pas një muaj nga dita e zgjedhjeve? Është e vërtetë që zgjedhjet kanë mbaruar dhe formalisht kemi edhe fituesin dhe ky është z. Rama që ka siguruar një mandat të dytë. Këto…
Read More
Mustafaj flet per fryme te re ne PD!

Mustafaj flet per fryme te re ne PD!

Njoftime
Gara ne PD ka dy drejtime. - drejtimi i pare ne normalitet ku Basha dhe Selami jane ne gare per kreun e ri dhe po zhvillojne takimet e tyre te natyres elektorale. -drejtimi i dyte, qe s'ka asgje normale eshte e perbere nga ata qe kane perfituar e abuzuar me PD-ne dhe tashme llogjikisht nuk jane me pjese e reformimit te PD-se. Ne kete grup ka edhe nga ata demokratet e oreve te fundit si artiste apo gazetare. Me shume pasion dhe me dhimbje po flet per situaten e PD-se edhe nje gazetar qe nuk e di kur eshte bere demokrat dhe nuk e di cfare sakrificash ka bere per PD-ne apo per demokracine. Te besh profesionin e gazetarit nuk eshte sakrifice, por mundesi punesimi. Ne grupin e dyte te…
Read More
Ah sikur te isha femije ministri!

Ah sikur te isha femije ministri!

Njoftime
Mora veshte se vajza e Lindita Nikolles qenka punesuar menjehere sapo paska mbaruar studimet jashte vendit. Madje qenka punesuar ne nje institucion shume te rendesishem si ai i Bankes se Shqiperise. Se pari, me behet qejfi qe punesohet nje qe ka studiuar jashte. Megjithate sa nga ne qe kemi studiuar jashte do e kishim kete privilegje? Nese vajza e Nikolles nuk do te ishte e Nikolles, do te ishte sorollatur neper Shqiperi dhe do te kishte pak shanse te punesohej. Kete e them me bindje se e kam provuar mbi kurriz, por e kane provuar edhe shume te tjete si une. Te studiuarit jashte nuk perben asnje lloj diference ne Shqiperi nese nuk je i rekomanduar. Mandje referanca duhet te jete shume e forte dhe ku ka reference me te…
Read More
I nderuar z. Minister i Brendshem,

I nderuar z. Minister i Brendshem,

Njoftime
Ju pergezoj per punen qe beni si ne luften kunder kultivimit te lendeve narkotike, por edhe ne betejen e fikjes se zjarreve. Si deputet ne detyre dhe si qytetar mendoj se Shqiperia eshte ne nje situate thuajse primitive per shuajtjen e vatrave te zjarrit. Per fat te keq Shqiperia disponon pak mjete ose thuajse fare per tu perballur me vatrat e zjarrit ne periudhen e temperaturave te larta. Mungesa e mjeteve ajrore te specializuara e ben thuajse te pamundur betejen kunder vatrave te zjarrit. Shqiperia duhet te investoje ne menyre urgjente ne ngritjen e nje flote ajrore qe sherben per emergjencat natyrore duke perfshire edhe zjarret. Para pak dite kodrat e Manatise u perfshine nga flaket e forta te zjarrit qe jo vetem demtuan rende mjedisin, por rrezikuan seriozisht banoret…
Read More
A eshte demokratike gara e Lulzim Bashes?

A eshte demokratike gara e Lulzim Bashes?

Njoftime
Basha eshte ne perputhje te plote me Statutin e PD-se dhe me parimin e demokracise se brendshme te nje subjekti qe kerkon te perfaqesoje te djathten dhe te rinovoje modelet politike ne vend. A eshte Basha per Demokracine e brendshme? Formimi i Bashes eshte krejt perendimor dhe nuk kerkon shume studime per ta kuptuar. Basha po te mos ishte pro demokracise se brendshme nuk i ngrinte funksionet e Kryetarit. Sot, Partia Demokratike nuk drejtohet nga Kryetari, por nga Kryesia dhe forumet e tjera. A kishte te drejte Basha te rikandindonte? Kjo eshte nje e drejte e cdo anetari te thjeshte duke mos u perjashtuar as drejtuesit e larte te forumeve drejtuese. Ata qe sot jane kunder Bashes, kohe me pare kerkuan dhe bene ndryshimet ne Statutin e Partise qe kryetari…
Read More
A po ndihmon BE-ja krijimin e Jugosllavisë?

A po ndihmon BE-ja krijimin e Jugosllavisë?

Njoftime
A po ndihmon BE-ja krijimin e Jugosllavisë?Këto ditë disa portale e disa pseudogazetarë kanë kthyer në qendër të vëmendjes idenë se BE po kërkon e po ndihmon krijimin e Jugosllavisë. Sa qëndron kjo? Kjo më shumë se një anekdotë nuk mund të konsiderohet asgjë tjetër. BE që nga themelimi i saj erdhi si një formë për të shmangur luftën mes fuqive europiane e për të rritur mes tyre bashkëpunimin ekonomik dhe për të intensifikuar marrëdhëniet njerëzore. Në gjithë historinë e saj që nga themelimi i Komitetit të Kromit e Çelikut, politika e integrimit europian kanë pasur vetëm një qëllim dhe një formë bashkimi, bërjen pjesë në familjen e përbashkët europiane. Pra, BE kërkon forcimin e saj duke monopolizuar të vetmen formë bashkëpunimi e bashkimi politik dhe ekonomik në Kontinent. Mjafton…
Read More