Azem Hajdari, eshte “Che-ja” shqiptare

Azem Hajdari, eshte “Che-ja” shqiptare

Njoftime
Nga Alban Daci Shoqëritë ngrihen mbi modele dhe shumë herë modelin kthehen në mite, pasi ata sakrifikohen për ideale që janë modele të përbashkëta zhvillimit. Ardhja e demokracisë në Shqipëri ka qenë një proces i vështirë me plot sakrifica. Nëse ka një simbol të mirëfilltë vitet e para të demokracisë, ky padyshim është Azem Hajdari, i cili besonte në idetë e tij dhe mund të themi se u vra edhe për ide të tilla. Çfarë kanë ngjashmëri Hajdari dhe Che? Të dy besonin në revolucionin e shoqërisë, Të dy besonin në demokracinë si formën e vetme të funksionimit të shoqërisë. Che besonte tek demokracia e proletariatit, kurse Hajdari besonte thellësisht në demokracinë direkte, atë të shesheve. Hajdari ashtu si Che nuk ishte shumë i interesuar për funksione zyrtare, apo për…
Read More
Dy rruge ka Shqiperia sot: Grusht Shteti ose revolucion

Dy rruge ka Shqiperia sot: Grusht Shteti ose revolucion

Njoftime
Nga Alban Daci Nuk jam per forma te ashpera te marrjes se pushtetit app te nderrimeve te pushteteve. Situata eshte shume me e rende se sa duket ne Shqiperi dhe te vetmit qe e vuajne e jane viktima jane qytetaret qe tashme nuk shohin asnje perspektive, asnje lloj shprese per nje jete me te mire. Kemi dy perplasje shume te forta e te rrezikshme, nevojen per Vetting dhe vendosmerine e kastes per ta penguar. Shqiperia ka 27 vjet qe eshte ndertuar me modele kriminale dhe me sherbimet e tyre ndaj pushtetit. '97 ishte nje pasoje e tille, vrasja e Hajdarit ishte e tille, Santo po ashtu e mjaft te tjera. Bandat dhe krimi e kane qeverisur Shqiperine, kane orkestruar e manipuluar te gjitha zgjedhjet. Krimi dhe pushteti qe ne fillim…
Read More
Ndocaj komenton fjalimin e mirditores ne Parlament

Ndocaj komenton fjalimin e mirditores ne Parlament

Njoftime
Eduart Ndocaj, permes nje statusi ne faqen e tij te facebook ka reguar ne lidhje me fjamilin e Rigertes te mbajtur sot ne Parlament Satuti Fjalet e kesaj merditore te mecme ashtu si zona ka prodhuar gjithmone, na ben te reflektojme per misionin tone si qytetare dhe politikane. Fjalet saj deshmojne qarte mjerimin e vazhdueshem qe ka Mirdita, harresen e saj nga politika armiqesore dhe mbi te gjitha, urrejtjen qe ka ai Parlament per djemtr e vajzat fisnike te Mirdites. Kam vite qe e kam ngritur zerin per problemen te tilla ne Mirdite, Lezhe e krejt Shqiperine, por per fat te keq varferia, shtypja e parate e pista e kane blere Lezhen dhe Mirditen dhe vazhdojne ta dhunojne cdo dite qe kalon. Per raste si kjo zonje e re mirditore…
Read More
Këndvështrim për Rigerta Lokun dhe fjalimin e saj në Parlament.

Këndvështrim për Rigerta Lokun dhe fjalimin e saj në Parlament.

Njoftime
Nga Alban Daci Për fat të keq kemi një Rini që nuk ka respekt për vlerat e veta dhe është e paguximshme ose e frikësuar për të dhënë kontribute në proceset e rëndësishme të vendit. Të mbarosh "La Sapienza" dhe të përfundosh në fshatë, nuk është e turpshme, por është një zgjedhje. A është e gabuar apo jo? Kjo është e drejte e çdo personi të zgjedh rrugën e jetës së tij.  Megjithatë, gabimi me i madh i të rinjve është fakti që nuk angazhohen në politike e kthehen vetëm në qenie të ndëshkuara padrejtësisht prej saj. Unë, jam i idesë që intelektuali duhet të bëj intelektualin dhe çobani duhet të bëj çobanin. Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për të shkolluar jashtë dhe për vlera intelektuale. Sot, ka…
Read More
Fitorja e Merkel dhe demokristianët shqiptarë

Fitorja e Merkel dhe demokristianët shqiptarë

Njoftime
Nga Alban Daci N/Kryetar Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar Merkel fiton për herë të katërt në Gjermani dhe demokristianët fitojnë përsëri në Gjermani. Kjo është një dëshmi e qartë se, alternativa dhe filozofia demokristiane mbeten një alternativë reale qeverisëse dhe po ashtu një faktor i rëndësishëm në vendet më të forta të BE-së. Po pse demokristianet shqiptarë vazhdojnë të kenë humbje dhe të mos jenë model qeverisje? Demokristianët shqiptarë kanë një kulturë të gjerë dhe një histori të ndritshme mendimi filozofik politik, por që nuk është konvertuar asnjëherë realisht në aksione politike konkrete dhe në model të mirefilltë qeverisje. Si filozofi politike, demokristianët shqiptarë mund të konsiderohen ndër më të hershmit në Europë e po ashtu edhe si model institucional. Këtu duhet të kemi parasysh se, Pal Engjelli, ishte prift dhe…
Read More
Për të kalurën dhe për të ardhmen!

Për të kalurën dhe për të ardhmen!

Njoftime
Do ju sjellim disa fakte që kanë të bëjnë me të kaluarën dhe të ardhmen! Së pari, theksojmë se PBDKSH (Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar) është themeluar në 1995. Së dyti, nga themeli është afirmuar si parti e qendrës-djathtas dhe këtë traditë e ka ruajtur deri më sot. Së treti, pas shumë kohësh pauzë, mori pjesë e vetme në zgjedhjet parlamentare e 2017, duke mbështetur kauzat e opozitës dhe të djathtës. Së katërti, PBDKSH është parti politike, përfaqëson një komunitet të caktuar, kauza të caktuara. Kjo do të thotë se misioni i saj nuk mbaron në 2017, por në fakt ishte fillimi i rrugë të gjatë betejash politike. Së pesti, PBDKSH është parti politike, do të mbetet e tillë për një kohë të gjatë, sepse ka lidhje të caktuar me territorin,…
Read More
Propozimet e Partisë Bashkimi Demokristian Shqiptar (PBDKSH) për Kodin Zgjedhor

Propozimet e Partisë Bashkimi Demokristian Shqiptar (PBDKSH) për Kodin Zgjedhor

Njoftime
PBDKSH e konsideron antikushtetues kodit zgjedhor proporcional me lista të mbyllura, sepse transferon Sovranitetin nga qytetarët tek Kryetarët e Partive. Kodi zgjedhor aktual është i ngjashëm për të mos thëne identik me kodin italian, që përmes një sentence është cilësuar në kundërshtim me Kushtetutën. Pra, kemi dy kode identitike dhe një sentencë që i cilëson si antikushtetues. Kodi Zgjedhor aktual i Shqipërisë, proporcional me lista të mbyllura, nuk e ka luftuar dekriminalizimin e listave ashtu siç u justifikua aplikimi i tij, por bëri që Parlamenti të mbushej në 2013 me persona me të kaluar të rende penale, për vepra të rënda të bëra kundër njeriut. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, sepse në kodin aktual vendos për listat Kryetari i Partisë, i cili për të marrë pushtetin është i gatshëm…
Read More
Ndocaj/thirrje: te vendosim shtatoren e Prek Calit ne Tamare

Ndocaj/thirrje: te vendosim shtatoren e Prek Calit ne Tamare

Njoftime
Eduart Ndocaj, ish deputet dhe kryetar i PBDKSH (Partise Bashkimi Demokristian Shqiptar), permes nje statusi ne faqen e tij zyrtare ne fb u ka bere thirrje qytetareve te vendoset shtatorja e Prek Calit ne Tamare. Statusi Propozim: ju bej thirrje te gjithe malesoreve, verioreve e shqiptareve patritote qe s'kane lidhje me Komunizmin te ndermarrim nismen per te ndertuar nje shtatore te Prek Calit, ne permasat e tij reale dhe te vendoset ne Tamare. Po ashtu sheshi ku te vendoset shtatorja te quhet sheshi Prek Cali. Eshte minimumi qe mund te behet per kete patriot e atdhetar te madhe! Me respekt Eduart Ndocaj
Read More
Eduart Ndocaj takohet me Antonio Tajani, President i Parlamentit Europian

Eduart Ndocaj takohet me Antonio Tajani, President i Parlamentit Europian

Njoftime
Eduart Ndocaj ishte i ftuar nga stafi i Antonio Tajanit ne aktivitetin "Italia e l'Europa che vogliamo", ne shqip "Italia dhe Europa qe duam". Ne kete aktivitet ishin te ftuar e moren pjese eksponentet me te rendesishem te Grupit Parlamentar te Partive Popullore dhe eksponente te rendesishem te institucioneve lokale dhe qendrore italiane. Eduart Ndocaj, ne cilesine e Kryetar te Partise Bashkimi Demokristiane Shqiptare (Parti e Qendres se Djathte) u takua me Presidentin Tajani dhe e informoje ate per situaten ne te cilen u zhvilluan zgjedhjet parlamentare te 25 Qershorit. Ne raport jane evidentuar problemet: 1. Shitblerjes se votes 2. Prania e perfshirja e personave me te kaluar kriminale ne procesin e numerit, ne fushate dhe ne diten e zgjedhjeve 3. Perfshirja e pushteti dhe administrates ne procesin zgjedhor 4.…
Read More
Report on Albanian Parliamentary Elections – 2017  

Report on Albanian Parliamentary Elections – 2017  

Njoftime
Note This report was drawn up by the Directorate-General of the PBDKSH (Party of the Albanian Demochristian Union), a parliamentary political subject who has competed with his list in the political elections of 25 June 2017. This document is for public domain and can be used by state, political and media institutions to understand some of the dynamics of Albanian parliamentary elections. The object of the report si to bring light to the events that took place during the recent election campaign, starting with the submission of the lists, following the events that took place on the day of the vote, until the days following the counting of ballot papers. We would like to emphasize that although this report was drafted by a political party (Albanian Demochristian Union), its editorial…
Read More