Replikë e detyruar me lapsi.al

Replikë e detyruar me lapsi.al

Njoftime
Replikë e detyruar me lapsi.al   Nga Alban Daci, N/Kryetar i PBDKSH   Sot, PBDKSH përmes një reagimi e qëndrimi publik, bëri thirrje për një front opozitar pro dekriminalizimit të listave, të fushatës zgjedhore dhe pro zgjedhjeve të lira. Të gjitha mediat e transmetuan të saktë këtë qëndrim duke e pasqyruar në mënyrë të drejtë. I vetmi përjashtimi ishte portali lapsi.al përmes një shkrimi me titull: Rama nis degjenerimin e procesit zgjedhor, cakton “Kaubojsin” si opozitë. Ky shkrim nuk ka autor dhe për pasojë është qëndrim i redaksisë. Prandaj, replikën nuk e bëj kundër Bushatit, por me lapsi.al dhe të çdo gazetari që punon për të. Nuk kisha për të replikuar nëse ky shkrim që në titull nuk do të ishte i neveritshëm dhe më një gjuhë aspak profesionale e…
Read More
PBDKSH: Front Opozitar pa interesa individuale për Demokracinë

PBDKSH: Front Opozitar pa interesa individuale për Demokracinë

Njoftime
Opozitar, me bazë të gjerë, pa dallime ideoligjike dhe pa interesa të ngushta e personale pushteti është e vetmja mënyrë për të dalë nga kriza dhe për të garantuar zgjedhjet e lira. PBDKSH është e vendosur për të dhënë kontributin e saj. PBDKSH ka prioritet dekriminalizimin e listave, ndalimin e personave tw inkriminuar që të mos përfshihen në fushatë elektorale. PBDKSH është vendosur të qendroi e palëkundur për betejat e Demokracisë. Alban Daci,n/Kryetar  
Read More
OSHEE është një shqetësim për banorët e fshatrave Zejmen, Tresh, Spiten, Gajush, Manati, Grykë-Manati.

OSHEE është një shqetësim për banorët e fshatrave Zejmen, Tresh, Spiten, Gajush, Manati, Grykë-Manati.

Njoftime
Këto zona kanë më shumë pa drita se me drita dhe ditët e fundit pa asnjë shpjegim ka munguar energjia me orë të tëra pa asnjë motiv. Madje, mbrëmë gjithë natën nuk ka pasur fare drita. Kanë ardhur në mëngjes e janë fikur përsëri për disa orë. Sikur mos të mjaftonte ky problem. Familja e Mark Kolecit në Gajush ka një problem, shtylla ndodhet mbi tokën e tij dhe tela janë shumë poshtë e kjo e pengon ta mbjellë tokën. Pra, kjo familje ka disa vite që nuk punon tokën e tij për shkak të një shtylle. Ka bërë kërkesë për ta s’postuar vetëm disa metra shtyllën dhe kjo kërkesë nuk është marrë asnjëherë në konsideratë nga zyra e OSHEE-së në Lezhë. Sot, isha vetë në terren dhe pashë që…
Read More
Zgjedhje të lira e luftë kundër drogës

Zgjedhje të lira e luftë kundër drogës

Njoftime
Lajmet e vazhdueshme për trafikun e drogës janë një imazh i rëndë për Shqipërinë europiane dhe për Shtetin e së Drejtës. Tashmë pas gjithë këtyre kronikave të zeza në lidhje me trafikun e lëndëve narkotike, mendoj se kjo çështje tashmë nuk është propagandë, politikë apo justifikim për kërkim pushteti. Droga tashmë është një fenomen shumë i prekshëm në Shqipëri dhe shifrat tregojnë se ajo po cenon rëndë imazhin e Shqipëri, Shtetin e së Drejtës dhe po godet në themele demokracinë. Politika e sidomos institucionet nuk duhet të bëjnë politik, por duhet të merren seriozisht me luftën dhe parandalimin e prodhimit e trafikimin e lëndëve narkotike. Ngjarja e Portit të Durrës ku janë arrestuar efektivë të Policisë së Shtetit dhe doganierë dëshmojnë qartë se fenomeni i prodhimit e trafikimit të lëndëve…
Read More
Rinia Demokristian: së bashku drejt fitores

Rinia Demokristian: së bashku drejt fitores

Njoftime
Sot, në mjediset e Selisë Qendrore të PBDKSH u mbaj mbledhja e radhës me përfaqësues të Forumit Rinia Demokristiane (FRD). RFD është forum i PBDKSH. Në mbledhje u raportuar puna e suksesshme gjatë kësaj kohe si dhe konkretizimi i këtij suksese në anëtarësime dhe shtimin e radhëve. Gjatë mbledhjes u vendos që Kryetar i FDS-së për Laçin të bëhet Jurgen Vathi.
Read More
Deputeti Ndocaj proteston me banorët e Zejmenit për rrugën Zejmen-Gajush

Deputeti Ndocaj proteston me banorët e Zejmenit për rrugën Zejmen-Gajush

Njoftime
Sot, deputeti Ndocaj ju bashku protestës së banorëve të Zejmenit për rrugën Zejmen-Gajush që është vetëm 800 m. Kjo rrugë është shumë e rëndësishme, sepse lidh Zejmenin dhe tre fshatra të tjerë me superstradën Shkodër-Tiranë e po ashtu në atë rrugë janë të detyruar të kalojnë shumë fëmijë që shkojnë në shkollë. Sa herë ka reshje ky segment rrugor është i pakalueshëm. Po ashtu ky segment përdor shumë nga kosovarët në sezonin turistik veror. Banorët pa përjashtim falënderuar deputetin Ndocaj për praninë e tij dhe për interesin e treguar, sepse sipas tyre ka 25 vite që asnjë politikan apo deputet nuk interesohet për problematikat e tyre. Po ashtu, Ndocaj u bëri thirrje institucioneve vendore qendrore te bëjnë të mundur ndërtimin e segmentit rrugor. Banorët u zotuan se të gjithë do…
Read More
Takim madhështor me Eduart Ndocaj në Grykë Lumi në Tale

Takim madhështor me Eduart Ndocaj në Grykë Lumi në Tale

Njoftime
Sonte, deputeti dhe kryetari PBDKSH, z. Eduart Ndocaj i shoqëruar nga n/Kryetari Alban Daci dhe Kryetari për Laçin z. Lore Leka bëri një takim madhështor më banorët e zonës të hidrovorit të dytë në Grykë Lumi.Me entuziazëm të jashtëzakonshëm banorët e priten Eduart Ndoca që do të jetë kryesuesi i listës së Qarkut Lezhë për PBDKSH. Të pranishmit o zotuan se do të votojnë Eduart Ndocaj dhe listën e PBDKSH. Pas diskutimeve dhe shpalosjes së platformës për Qarkun Lezhë, të gjithë ju bashkuan PBDKSH që synon të jetë forcë e parë në këtë qark falë mbështetës popullore.
Read More
Rinia Demokristian: Të rinjtë forca reale e demokracisë

Rinia Demokristian: Të rinjtë forca reale e demokracisë

Njoftime
Sot, nën drejtimin e kryetarit të RD, z. Emirjan Perdora u mblodh Rinia Demokristiane në Selinë Qendrore të PBDKSH në Lezhë. RD është Forumi Rinor i PBDKSH. RD është forca reale e demokracisë dhe e ndryshimeve politike në Lezhën dhe jo vetëm. Për PBDKSH rinia janë e ardhja dhe energjia pozitive e vendit. PBDKSH është e hapur për të gjithë të rinjtë dhe për profesionistët e rinj.
Read More
Ndocaj:Thirrje palëve për konsensus për hir të vendit

Ndocaj:Thirrje palëve për konsensus për hir të vendit

Njoftime
Shqipëria është në pragun e një moment shumë kritik dhe me të dhëna të qarta për destabilitet. Politika shqiptare e ka djegur Shqipërinë disa herë në këto 20 vite për hir të pushtetit personal e pazareve politike. Politika shqiptare i ka manipuluar gjithmonë zgjedhjet në Shqipëri sipas mundësive që kanë pasur palët duke u favorizuar ata që kanë pasur pushtetit dhe kanë hyrë në pushtet në zgjedhje. Politika shqiptare për fat të keq duket se është e gatshme ta djegë përsëri vendin. Jemi para situatave të paprecedente që ngjajnë me vitin 96-97 dhe ’98. Jemi përballë precedentit që zgjedhjet mundë  të zhvillohet pa Opozitën dhe kjo është një goditje e rëndë për imazhin demokratik të vendit dhe një arsye konkrete nga palët në interes për të destabilizuar vendin. Opozita ka…
Read More