A ka Grup Parlamentar PD-ja?

A ka Grup Parlamentar PD-ja?

Njoftime
Nga Alban Daci Pati nje marreveshje mes Bashes dhe kryetareve te partive te djathta: ata qe do te perfshiheshin ne lista do te shkrinin subjektet e tyre politike e do te ishin e konsideroheshin deputete te PD-se! Ne pjese e pare keshtu ndodhi: Basha i futi ne lista, i beri deputete. Ne pjesen e dyte nuk po ndodh ashtu: ata nuk e konsiderojne veten e tyre si deputete te PD-se dhe flasin sikur te jene akoma kryetar partie. Cfare po ndodh me Grupin Parlamentar te PD-se dhe me deputet e importuar? Mehdiu i shkruan Bashes thuajse duke i bere edhe presion ne cilesine e kryetarit te PR per t'i thene se cfare duhet te bej me Ministrat teknike. Po ashtu Dash Shehi njelloj si Mehdiu permes mediave reagon sikur te…
Read More
Shqipëria me mundësi të reja në Rajon!

Shqipëria me mundësi të reja në Rajon!

Njoftime
Nga Alban Daci Situata ndërkombëtare  duket sikur është drejt ekuilibrave të rinj e kjo lidhet me transformimet e rëndësishme të marrëdhënie jo vetëm diplomatike, por edhe ekonomike me fuqive dhe vendeve. Rotacioni i lidershipit në disa vende, ka sjellë edhe orientime të reja ndërkombëtare. Blloku Perëndimor, me gjithë lëkundjet e tij mbetet padyshim lidhja euro-atlantike me themel paktin Atlantik. Ndërsa në Europë vazhdon të jetë BE si forma më e suksesshme dhe e rëndësishme e organizimit politik, social e kulturor të kontinentit. Ndryshime të reja duken në pamje të parë në Rajonin e Ballkanit! Turqia për shkak të konfliktit në Siri, tentativës së Grushtit të Shtetit dhe acarimit me Gjermaninë, po pëson disa lëkundje në lidhje me influencën e saj në Rajon. Greqia, vazhdon të mos ketë linja të qarta…
Read More
Pritshmëritë për Bashën!

Pritshmëritë për Bashën!

Njoftime
Nga Alban Daci Basha është rikonfirmuar në krye të PD-së, partisë më të madhe Opozitare.  Nuk jam dakord me analizën që bën Lubonja në lidhje me historikun e PD-së dhe për ashtu për të ardhmen e saj. PD-ja ka qenë partia e protagonizmit demokratik dhe progresit të Shqipërisë në momentet më të rëndësishme e të vështira të vendit. Bilanci i PD-së në këto vite tranzicioni nuk është kaq i errët sa duan ta paraqesin, por ajo duke qenë protagoniste e Shqipërisë në një periudhë të vështirë si tranzicioni ka edhe përgjegjësitë e veta, por nuk mund të mohohet edhe kontributi historik i kësaj force. PD-ja është partia e kurajës  për ndryshime të rëndësishme e rrënjësore të Shqipërisë duke hapur horizonte të reja që lidheshin me lirinë si ndjenjë njerëzore, me…
Read More
PBDKSH/Deklaratë: Të vendoset Ushtria për të ruajtur rendin!

PBDKSH/Deklaratë: Të vendoset Ushtria për të ruajtur rendin!

Njoftime
Misioni më i rëndësishëm i Shtetit dhe i institucioneve të tij janë për të ruajtur sigurinë e vendit dhe sovranitetin e vendit. Situata aktuale është shumë dramatike dhe duket sikur ka dalë jashtë kontrollit, shifrat e vrasjeve, therjeve dhe aksidenteve me pasojë vdekjen duket sikur kanë kaluar edhe shifrat e vendeve që janë në konflikte të nxehta! Për çdo ditë kronikat e zeza në Shqipëri shënojnë vrasje, therje dhe aksidente me pasojë vdekjen! Shifrat janë aq të larta sa janë të frikshme për një vend që nuk është në një konflikt të armatosur. Duket sikur situata ka dal jashtë kontrollit dhe institucionet janë të pafuqishme për ta mundur kriminalitetin dhe për të siguruar jetën e qytetarëve! Strukturat e Policisë duken se janë të pafuqishme përballë aktiviteteve kriminale! Rritja e kultivimit…
Read More
Te vendoset Ushtria per te ruajtur rendin!

Te vendoset Ushtria per te ruajtur rendin!

Njoftime
Nga Alban Daci Ngjarjet e kronikes se zeze dhe kriminaliteti eshte ne shifra te frikshme ne Shqiperi. Kemi frike te hapin portalet, sepse lexojme vetem vrasje, therje, aksidente me pasoje vdekjen. Situata ne Shqiperi eshte alarmante dhe kjo ardhur si pasoje e tolerances se qellishme per te interesa te caktuara te kultivimit dhe trafikimit te lendeve narkotike. Shifra e kultivimit dhe te trafikimit te lendeve narkotike jane ne shifra alarmante duke sjelle pasoja te rrezikshme si me poshte: 1. Rritjen e grupeve dhe bandave kriminale 2. Perlasjen e tyre per zone influence dhe per fitime galopante 3. Perplasjen e tyre per zonat e influences 4. Suporti dhe lidhja e tyre me politiken e pushtetin. 5. Perzierja e pushtetit me grupet apo bandat e inkriminuara e ka kthyer Shqiperine ne Far…
Read More
Ndocaj, Jaku e Froku jane pare se bashku! Cka ndodhur?

Ndocaj, Jaku e Froku jane pare se bashku! Cka ndodhur?

Njoftime
Mbreme deputeti dhe Kryetari i PBDKSH, Eduart Ndocaj ishte i ftuar nderi ne nje spektakel mode te organizuar nga shkolla e modes Euromode School. Ne kete event te mrekullueshem mode dhe te rral per nga natyra te organizuar tek Camping Riviera ishin te ftuar e te pranishem kryetari i PD, Fran Frokaj dhe kryetarja e PS Ardiana Jaku. Eduart Ndocaj pertej hakmarrjeve politike dhe luftes se ashper qe eshte bere kunder tij, ai tashme eshte nje marke jo vetem ne Lezhe, por edhe me gjere. Ai vazhdon te jete nje faktor i rendesishem ne jeten sociale, ekonomike e politike te zones.
Read More
LAB, Patozi dhe propozimet për reformim!

LAB, Patozi dhe propozimet për reformim!

Njoftime
Nga Alban Daci Nga Lëvizja Anti Basha (LAB)  tashmë kemi de facto vetëm në lëvizjen e Patozit (solis) kundër PD-së. Ashtu siç pritej, pas zgjedhjeve dhe rikonfirmit të Bashës në krye të PD-së, logjikisht lëvizja e disave kundër Bashës do të kthehej vetëm në një lëvizje të njërit kundër PD-së. Është për të ardhur keq se si është katandisur Patozi, nga një figurë e rëndësishme e PD-së (ndoshta e pamerituar) është kthyer tashmë në një analistë portalesh kundër Bashës. LAB nisi në fillim me pretekstin si një lëvizje për reformimin e PD-së.  E dini pse nuk e kam besuar që në fillim misionin e kësaj lëvizje? Sepse, protagonistët e kësaj nuk ishin anëtarë të orëve të fundit të PD-së, por janë persona që kanë më shumë se 20 vjet tek…
Read More
Propozim për PD: Raport të përbashkët për zgjedhjet e 25 Qershorit!

Propozim për PD: Raport të përbashkët për zgjedhjet e 25 Qershorit!

Njoftime
Nga Eduart Ndocaj Mora veshtë se PD është drejt përfundimit të dy raporteve mbi zgjedhjet e 25 Qershorit! E komplimentoj për këtë shërbim mjaft të rëndësishëm që po i bën demokracisë. Unë, jam ndoshta i pari që kam bërë një analizë se çfarë ndodhi në zgjedhjet e 25 Qershorit. Këto problematika që kam ngritur unë jam të përbashkëta për të gjitha partitë opozitare. Në zgjedhjet e 25 Qershorit siç kam thënë edhe herë të tjera ndodhi: Blera e votës kundrejt parave me origjinë të paqartë. Për mendimin tim paratë që janë përdorur për blerjen e votës kanë pasur këto burime: Para të siguruar nga korrupsioni Para të siguruar nga abuzimi me detyrën Para të siguruar nga abuzimi me buxhetin e shtetit Para të siguruar nga trafiqet dhe sidomos të kultivimit…
Read More
Ëndrra ime për Manatinë dhe jo vetëm vazhdon

Ëndrra ime për Manatinë dhe jo vetëm vazhdon

Njoftime
Nga Eduart Ndocaj Manatia është pjesë e rëndësishme e jetës time…vendi ku u linda, fillova hapat e para të fëmirisë, u ula për herë të parë në bankat e shkollës. Lidhja ime me Manatinë është më shumë se shpirtërore…kujtimet për të janë të shumta. Edhe pse pjesën me të madhe të rinisë time e kam kaluar në mërgim, lidhjen e kam ruajtur të fortë për Manatinë. Aq të fortë sa ndërtova shtëpinë aty, pak më poshtë bërë edhe një kapanon. Ndoshta edhe mund të mos kisha nevojë për ta, sepse shtëpia kisha kudo e po ashtu kapanonin mund ta ndërtoja kudo në Lezhë edhe jashtë, por dëshira për të investuar në Manati ishte e madhe dhe e shikoja si një përkushtim për vendlindjen. Manatia është vendi i burrave të mençëm…
Read More
Çfarë ndodhi sot me LSI e çfarë duhet të bëj Basha?

Çfarë ndodhi sot me LSI e çfarë duhet të bëj Basha?

Njoftime
Nga Alban Daci Sot, u aprovua rritja e çmimit të ujit dhe kjo falë edhe votimit pro të një anëtari këshilli të LSI. LSI u mundua të justifikohet publikisht se nuk anëtari i këshillit nuk ishte i LSI e ky i fundit përmes një reagimi theksoi se mandati i pestë i LSI në Tiranë ishte siguruar falë angazhimit të tij. Tani kush është e vërteta? Ka disa gjëra që i kam thënë edhe herë të tjera në lidhje me LSI, se kjo e fundit për shkak të mungesës së një identiteti real politik dhe për shkak të mungesës së një ideologjie ekzistencën e saj e ka justifikuar me garancinë e pushtetit dhe në momentin e parë që ajo nuk do të kishte më pushtet do të kishte probleme serioze me…
Read More