Pro z. Klement Zguri dhe kundër kërkesës së PS-së

Pro z. Klement Zguri dhe kundër kërkesës së PS-së

Njoftime
Partia Socialiste, tashmë e tmerruar nga situata politike, duke parë në horizont zgjedhje të parakohshme, e frikësuar nga vota e shqiptarëve, ka vendosur të sulmojë institucionin e KQZ-së dhe Kryetarin e saj, si te vetmen pengesë për të realizuar ëndrrën e tyre për pushtet të përhershëm. Unë, jam pro z. Zguri, si profesionist dhe po ashtu edhe për funksionin institucional që përfaqëson. Argumentet e kërkesës së PS-së, janë të rëndomta, presione të natyrës politike, që kanë për qëllim cenimin e votës së lirë të shqiptarëve, sepse vetëm kështu mund të qëndrojnë akoma në pushtetin e tyre të deligjitimuar nga droga, krimi dhe politika e inkriminuar. PS-ja i rikujton z. Zguri, se nuk është zgjedhur me konkurs, por me një marrëveshje politike. Sa për të qeshur e për të qarë në…
Read More
Ndocaj/KE: tre pyetje pa pergjigje

Ndocaj/KE: tre pyetje pa pergjigje

Njoftime
Z. Ndocaj, Kryetari i PBDKSH (Partisë Bashkimi Demokristian Shqiptar), në tryezën e rrumbullakët e organizuar nga OSBE/ODIHR, Këshilli i Europës, KQZ dhe subjektet politike, në fjalën e tij bëri një ndërhyrje të ashpër por reale duke ju drejtuar përfaqësuesve të Këshillit të Europës edhe OSBE/ODIHR me tre pyetje: 1. Pse BE dhe institucionet e tjera kanë heshtur në këto katër vite në lidhje me kultivimin dhe trafikimin e drogës? Raportet tuaja për zgjedhjet nuk janë siç duhet, sepse këtu nuk po flasim për incidente sporadike që mund të ndodhin në çdo vend demokratik, por po flasim për marrjen e pushtetit me paratë e drogës, dhunës dhe persona të inkriminuar. 2. Pse nuk lexoj në raportet tuaja për zgjedhje fjalë si: blerje vote me para të pista, dhunë, presione, korrupsion e…
Read More
Ndocaj ne tryezen e Keshillit Europian per Reformen Zgjedhore

Ndocaj ne tryezen e Keshillit Europian per Reformen Zgjedhore

Njoftime
Ndocaj po merr pjese ne nje takim te organizuar nga Keshilli i Europes ne Tirane dhe KQZ. Te pranishem ne kete takim jane: - Z. Francois Friederich, Kreu i Divisionit per Assistence Elektorale, Keshilli i Europes - Z. Claus Neukirch, Kreu i Zyres se Keshillit te Europes ne Tirane - Z. Klement Zguri, Kryetar i KQZ - Z. Bledar Cuci, Bashkekryetar i Komisionit Parlamentar per Zgjedhjet - Z. Oerd Bylykbashi, Bashkekryetar i Komisionit Parlamentar per Zgjedhjet - Z. Pierre Garrone, Komisioni i Venezias
Read More
Ndocaj/OSBE: garantoni standarde dhe loboni per Voten e Emigranteve

Ndocaj/OSBE: garantoni standarde dhe loboni per Voten e Emigranteve

Njoftime
Sot, Eduart Ndocaj në cilësinë e Kryetarit të PBDKSH (Partisë Bashkimi Demokristian Shqiptar) mori pjesë në takim e zhvilluar nga delegacioni OSBE/ODIHR i përbërë nga Ambasadori Peter Tejler, znj. Ana Rusu, Këshilltare e larte për zgjedhjet e OSBE/ODIHR dhe z. Alexey Gromov, Këshilltar për zgjedhjet. Në këtë takim ishin edhe disa përfaqësues të subjekteve të tjera politike në vend. Në fjalën e tij z. Ndocaj theksojë ndër të tjera: “…janë vjedhur votat, ka pasur raste të komisionerëve zgjedhor të korruptuar, kërcënime fizike ndaj qytetarëve dhe shantazh apo premtime për vende pune. Ndocaj propozojë si zgjidhje të vetme për zgjedhjet e ardhshme votimin elektronik si dhe aplikimi e të drejtës së Votës së Emigrantëve, sepse po shkelet Kushtetuta. Sipas Ndocaj kjo qeveri nuk është legjitime, sepse s’ka dalë nga vota e…
Read More
Letër e hapur për delegacionin e OSBE-së në Shqipëri

Letër e hapur për delegacionin e OSBE-së në Shqipëri

Njoftime
Reforma Zgjedhore, proceset demokratike dhe gjithëpërfshirja Shqipëria ka kaluar në këto 27 vite tranzicion, periudha të rëndësishme në aspektin e demokratizimit të vendit, reformave institucionale dhe ka bërë hapa të rëndësishëm në procesin e integrimit euroatlantik. Në këto 27 vite Shqipëria është karakterizuar nga një cikël me ulje e me ngritje, herë me progres e herë me regres dhe këtë e them në kuptimin e përgjithshëm të panoramës ekonomike, sociale, institucionale, politike dhe demokratike. Shqipëria ka pasur sfida të rëndësishme që e vetme nuk do të t’i përmbushte me sukses dhe po ashtu nuk do të arrinte të bënte hapa të rëndësishëm. Një rol të rëndësishëm në proceset e demokratike, institucionale, politike dhe zgjedhore kanë luajtur autoritetet e huaja, ose entet partnere dhe këtu e kam edhe për rolin e…
Read More
Rerum Novarum- Kisha Katolike Shqiptare dhe angazhimi social

Rerum Novarum- Kisha Katolike Shqiptare dhe angazhimi social

Njoftime
Nga Alban Daci Ka pasur gjithmonë një debat të madh historik në lidhje me angazhimin social e politik të Kishës. Ky debat e ka shoqëruar për një kohë të gjatë çështjea e përfshirjes së Kishës në çështjet sociale. Shkencat politike kuptohen në dy përjashtime të mëdha, njëri në kuptimin e ngushtë dhe tjetri në kuptimin e gjerë. Me kuptimin e gjerë, edhe pse është më pak frekuentues, konsiderohet ose merret ne konsideratë çdo studim i çdo fenomeni, të strukturave dhe sjelljeve politike. Në kuptimin e ngushtë merret parasysh çdo studim i specializuar dhe institucional të bërë nga studiues që kanë marrëdhënie mes tyre dhe përdorin një gjuhë të vetëdijshme, kritike dhe të specializuar, (Sola 1990). Të dy përjashtimet së bashku shoqërojnë dhe përcaktojnë historinë e disiplinës, dhe në bazë të…
Read More
De Gasperi, demokristianët dhe Kisha Katolike Shqiptare

De Gasperi, demokristianët dhe Kisha Katolike Shqiptare

Njoftime
Nga Alban Daci Në fillimet e ringritjes së Demokracisë Kristiane, De Gasperi nënvizonte se, ishte i domosdoshëm konsensusi i Kishës Katolike për të garantuar një demokraci të qëndrueshme me pjesëmarrje sa më të gjerë politike. Sipas De Gasperit konsensusi demokratik ishte i mundur nga ana e Kishës Katolike, sepse i përkiste realitetit të saj social ku ajo kishte lindur dhe ishte fekonduar dhe po ashtu traditës së gjatë të viteve ‘800 katolike-liberale e demokratike. Sipas De Gasperit vlerat më të thella liberale të demokracisë ishte të shprehura në mendimet e krishtërimit. Prandaj, duhet me çdo kusht të fitohej konsensusi i Kishës Katolike për demokracinë. Partia Demokristiane nuk merrte vetëm një detyre politike, por një suplement kulturor e fetar. Për këtë motivimi i konsensusit të Kishës Katolike do të thoshte konsensus…
Read More
Nevoja demokristiane në një shoqëri si kjo e jona

Nevoja demokristiane në një shoqëri si kjo e jona

Njoftime
Nga Alban Daci Duke qenë i bindur që në Shqipëri nuk kemi filozofi politike, por persona që i kanë marrë të gatshme nga jashtë duke i aplikuar ne sistemin politik shqiptar, pa i zhvilluar në harmoni me komponentet real të shoqërisë tonë, por thjeshtë këto filozofi i kanë adoptuar në emra partish me qëllim final pushtetin dhe interesat personale e po ashtu duke qenë i vetëdijshëm shumë pak sot janë të interesuar për këto argument, por duket besuar se në një të ardhme brezat që do të vijnë do i kthehen filozofisë e doktrinës politike si mënyrën për më të mirë të dërguar në një dimension me të largët mendimin njerëzor, vendosa të shkruaj për “demokristianët”. Në Shqipëri socializmin shumica e lidhin me partinë sociale, demokristianët i lidhin me partitë…
Read More
Nard Ndoka nuk i ka me tapi demokristianet!

Nard Ndoka nuk i ka me tapi demokristianet!

Njoftime
Demokristianet jane rryme politike, filozofi e vertete politike e bazuar mbi funksionimin e demokracise se brendshme, por edhe per te stimuluar, forcuar e kontribuar ne proceset demokratike brenda nje shteti, ose edhe midis shteteve. Nard Ndoka ka 20 vjet qe eshte kryetar i PDK dhe nuk po i hyjme historise se si eshte bere, por faktit se si ai e ka mbytur dhe e ka vrare demokracine e brendshme. Brenda ketij subjekti ka vite qe nuk behet zgjedhje te lira e teansparente, qe nuk thirren strukturat nese i ka. Po Nard Ndoka nuk eshte fajtor vetem per degradimin, marrjen peng dhe eliminimin e PDK si alternative reale politike ne vend, por edhe per faktin se, duke perdorur konjokturat me dy partite e medha dhe pushtetit e marre ne emer te…
Read More
Nard Ndoka, ky parazit i shoqërisë

Nard Ndoka, ky parazit i shoqërisë

Njoftime
Nga Eduart Ndocaj, kryetar i PBDKSH Më zhgënjeu filozofi Nard Ndoka. Nuk kam dashur të merrem kaq ashpër dhe hapur me të, sepse në veriorët e kemi zakon, kur një shqiptar (qoftë edhe në hasmëri me ne), nëse sulmohet nga një i huaj, ai mbrohet nga dhe hynë në besë tonë derisa të fitoj me të huajin. Po Nardi, s’është as hasëm me e mua, por s’ka as tipare veriori, sepse bën pjesë tek ata që Veriun e kanë fobi, dhe njëherë që zbulojnë bllokun me luksin e “kurvave”, alkoolit dhe bixhozit e kanë të vështirë, të largohet prej aty, qoftë edhe për një ditë të vetme. Fatkeqësisht këta, verior e antiverior në të njëjtën kohë, shkojnë në Veri vetëm për vota dhe pastaj heshtin në Tiranë duke i shërbyer…
Read More