A ka Grup Parlamentar PD-ja?

Home / Njoftime / A ka Grup Parlamentar PD-ja?

Nga Alban Daci

Pati nje marreveshje mes Bashes dhe kryetareve te partive te djathta: ata qe do te perfshiheshin ne lista do te shkrinin subjektet e tyre politike e do te ishin e konsideroheshin deputete te PD-se!
Ne pjese e pare keshtu ndodhi: Basha i futi ne lista, i beri deputete.
Ne pjesen e dyte nuk po ndodh ashtu: ata nuk e konsiderojne veten e tyre si deputete te PD-se dhe flasin sikur te jene akoma kryetar partie.
Cfare po ndodh me Grupin Parlamentar te PD-se dhe me deputet e importuar? Mehdiu i shkruan Bashes thuajse duke i bere edhe presion ne cilesine e kryetarit te PR per t’i thene se cfare duhet te bej me Ministrat teknike.
Po ashtu Dash Shehi njelloj si Mehdiu permes mediave reagon sikur te ishte kryetar i LZHK-se.
Po keta a nuk i shkrin partite ne kembim te mandatit? Keta a nuk u bone deputete fale listes se PD-se dhe votuesve te PD? Keta a jane pjese e Grupit Parlamentar te PD-se?
Basha me zedhenesit e tin duhet tu jap nje pergjigje ketyre se: cdo vendim merret nga Grupi Parlamentar dhe askush nuk mund te flas apo te mbaj qendrime qe nuk jane ne perputhje me frymen e Grupit dhe te linjes se PD-se!
Basha duhet te vendos rregull brenda Grupit e nuk duhet te leloje askend te sillet sikur te doje, pse eshte bere deputet me votat e PD-se!
Media luajne me terminologji duke i quajtur reagimet e tyre si” Aleatet kunder Bashes! A eshte keshtu? Jo! Basha sot nuk ka aleate, por ka depute te PD-se, sepse ish aleatet u shkrine dhe hyne ne lista duke konvertuar Kryetarin e partise ne mandat deputeti.
Kam qene i pranishem ne cilesine e n/kryetarit te PD ne mbledhjen e Bashes me aleatet dhe u diskutua dhe u ra dakord qe te gjithe te shkrinne partite dhe te behen pjese e PD-se, te behen pjese e listave te PD-se! Te gjithe ishim dakord dhe vetem Kryetari i Ballit Kombetar nuk ishte i sigurt dhe kerkoje kohe per te marr vendimin bashke me strukturat e tij.
E vetmja parti pasi nuk u perfshi ne lista qe vendosi te garoje e vetme me listen e saj shume emerore ishte PBDKSH (Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar) duke shpetuar e mbajtur gjalle keshtu alternativen demokristiane ne sistemin politik shqiptar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *